Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy postawić sobie decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest: gdzie możemy ją zainstalować? Jeśli bowiem grunty, na których stoi nasz dom są ciężkie a poziom wód gruntowych jest wysoki przydomowa oczyszczalnia ścieków nie jest zbyt dobrym pomysłem. Inną barierą może być wielkość działki. Przepisy mówią, że odległość zbiornika od granicy działki lub drogi musi mieć co najmniej 2m, od ujęcia wody pitnej - 1,5m, od rur z gazem lub wodą - 1,5m, a od kabli elektrycznych - 0,8m.
Wybór oczyszczalni uzależniony jest przede wszystkim od przewidywanej ilości ścieków oraz warunków panujących na działce. Jeśli chodzi o dom letniskowy i dużą działkę z wysoko przepuszczalnym gruntem wystarczy wersja najbardziej ekonomiczna - prosta oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Duże zużycie wody, czyli powyżej 1800-2000 litrów na dobę będzie wymagało montaży oczyszczalni pełnobiologicznej.
Dobierając wielkość oczyszczalni należy wziąć pod uwagę, że średnio jedna osoba zużywa dziennie 150l wody i tę ilość pomnożyć przez ilość osób tworzących gospodarstwo domowe. Jeśli w domu jest 5 osób, to osadniki gnilne powinny mieć pojemność 2250 litrów. Przyjmuje się ponadto, że na każdą osobę w gospodarstwie domowym przypada co najmniej 10-12 m drenażu.
Koszt oczyszczalni dl 3-4 osobowej rodziny rozpoczyna się od około 5-6 tys. złotych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga od nas żadnego pozwolenia, ale inwestycję należy koniecznie zgłosić do Starostwa Powiatowego.
Ścieki w tego typu oczyszczalniach oczyszcza się beztlenowo i tlenowo. Osadniki gnilne to miejsca, w których odbywa się oczyszczanie beztlenowe, tlenowe zaś uzależnione jest od wielkości działki oraz warunków na niej panujących.